Announcements

Announcements

Previous Announcements ->
Top

Results

1. Larry K. Wilson Regional Student Activities Award

  • Anindo Saha – American International University-Bangladesh, IEEE Bangladesh Section

2. IEEE Outstanding Branch Counselor and Branch Chapter Advisor Award

  • Shrikant Tangade – REVA University
  • M Tanseer Ali – IEEE American International University – Bangladesh
  • Pravin Wankhede – Shri Sant Gajanan Maharaj College of Engineering

3. R10 Website Contest

     1. Telkom University Student Branch http://ieeesb.orgs.telkomuniversity.ac.id/
     2. VBIT http://www.ieeevbitsb.in/
     3. IEEE Northern India Engineering College   http://www.ieeeniec.com
4. IEEE Regional Exemplary Student Branch Award
  • American International University – Bangladesh
  • Curtin University Sarawak
  • Northern India Engineering College
  • PEC University of Technology – Chandigar
  • Pune Institute of Computer Technology (PICT)
5. The Darrel Chong Student Activity Award
      2017 Recipients
    PLATINUM       
      Curtin University – Sarawak from Malaysia
    GOLD   
  •       G H Patel College of Engineering & Tech from Gujarat
  •       MVSR Engineering College from Hyderabad
  •       Amrita Vishwa Vidyapeetham from Kerala
  •       Indian Institute of Technology – Kharagpur from Kharagpur
  •       University of Moratuwa from Sri Lanka
       
    SILVER
  •        China Univ of Electronic Science And Tech from Chengdu
  •        Taxila Univ of Engineering and Tech from Islamabad
  •        Universiti Sains Malaysia from Malaysia
  •        Bahria University –  Islambad from Islamabad
    BRONZE   
  •        Guru Gobind Singh Indraprastha University from Delhi
  •        Sri Lanka Institute of Information Technology Information Technology from Sri Lanka

1. Larry K. Wilson Regional Student Activities Award

Subodha Charles – University of Moratuwa, Sri Lanka Section

2. IEEE Outstanding Branch Counselor and Branch Chapter Advisor Award

  • Poonam Bansal – Maharaja Surajmal Institute of Technology’
  • Anees Ul Hassan – Islamia University Bahawalpur
  • Aparna Neelkanth Mahajan – Dronacharya College of Engineering Gurgaon
  • Shanu N – Chengannur Engineering College
  • Lim King Hann – Curtin University Sarawak

3. R10 Website Contest

     1. Universiti Sains Malaysia         http://usmieeesb.eng.usm.my
     2. BMS College of Engineering   http://www.bmsceieee.com
     3. Jeppiaar Engineering College    http://jeppiaarieee.org/
4. IEEE Regional Exemplary Student Branch Award
     1st Winner: Curtin-University-Sarawak
     2nd Winner: Vignana-Bharathi-Institute-of-Technology
     3rd winner: NITk
5. The Darrel Chong Student Activity Award
    2015 Recipients
         GOLD   
         Student Branch Section
          IEEE MANIT Student Branch Bombay
          Maharaja Surajmal Institute of Tech Delhi
          College of Engineering Trivandrum Kerala
          Sri Sairam Engineering College Madras
          University of Moratuwa Sri Lanka
        SILVER
        Student Branch Section
        Delhi Technological University Delhi
        University of Science Malaysia Malaysia
       BRONZE   
       Student Branch Section

          B. M. Sreenivasaiah College of Eng Bangalore
NetajiSubhas Institute of Technology Delhi
Taxila University of Eng & Tech Islamabad
Chengannur College of Engineering Kerala

6. IEEE Student Enterprise Award

  • Nat’l Inst of Technology-Karnataka – Vertical Take-off and Landing Radio Controlled Tilt Rotor Plane
  • Sri Muthukumaran Institute of Technology – Advanced Security Systems in Trains using RF Module
  • University Varanasi – Hand Gesture to Speech Conversion Device
  • Adi Shankara Institute of Engineering and Technology – Automated Parking Space Allotment and Navigation System
  • Sri Sairam Engineering College – MPPT based Solar Charge Controller

1. Larry K. Wilson Regional Student Activities Award

Esther Ling – Curtin Sarawak University, Malaysia Section

2. IEEE Outstanding Branch Counselor and Branch Chapter Advisor Award

  • Rajesh Ingle- Pune Inst of Comp Tech Sb
  • Alpha Agape Gopalai- Curtin University Sarawak
  • Sunitha Beevi K- TKM College of Engineering
  • Dr. Rosmiwati MohdMokhtar- UniversitiSains Malaysia
  • Dr. D N Sujatha- B M Sreenivanasa
  • Dr. S. Indu- Delhi Technological University

3. R10 Website Contest

First Position: IEEE NSU Student Branch

Student Branch URL: http://www.ieeensu.com

Second Position: University of Colombo School of Computing

Student Branch URL: www.compsoc.lk/ieee

Third Position: College of Engineering Trivandrum

Student Branch URL: www.ieeesbcet.org

4. IEEE Regional Exemplary Student Branch Award
1st Place (Exemplary Student Branch Award): USD250 & Certificate
IEEE NFC Institute of Engineering and Fertilizer Research (Lahore Section)
5. The Darrel Chong Student Activity Award
    2014 Recipients
         GOLD   
         Banaras Hindu University Uttar Pradesh
         ThadomalShahani Engineering College Bombay
        SILVER
       University of Moratuwa Sri Lanka
       Amrita VishwaVidyapeetham Kerala
       G.H.Patel College of Eng& Tech Gujarat
       Delhi Technological University Delhi
       BRONZE   
     National Institute of Tech Karnataka Bangalore
     MuffakhamJah college of Eng& Tech Hyderabad

6. IEEE Student Enterprise Award

2014-15

  • Nat’l Inst of Technology-Karnataka – Vertical Take-off and Landing Radio Controlled Tilt Rotor Plane
  • Sri Muthukumaran Institute of Technology – Advanced Security Systems in Trains using RF Module
  • University Varanasi – Hand Gesture to Speech Conversion Device
  • Adi Shankara Institute of Engineering and Technology – Automated Parking Space Allotment and Navigation System
  • Sri Sairam Engineering College – MPPT based Solar Charge Controller

7.IEEE Regional Student Paper Contests

Name Paper Title Position
Post-Graduate Category
Wei Choon Tay

Singapore

tayw0034@e.ntu.edu.sg

Stable and Efficient ADI Method for Chip/Package Thermal Simulation 1st
Kwok Tai Chui

City University of Hong Kong (Hong Kong)

ktchui3-c@my.cityu.edu.hk

Driver Fatigue Detection using A Novel ECG based Drowsiness Detection Algorithm with Head Distraction Detection 2nd
Fleming Dackson Gudagunti

IEEE TOCE (Bangalore)

flemingdackson@gmail.com

Photonic Crystal Based Biosensor For Early Stage Detection of Cervical Cancer 3rd
Under-Graduate Category
Zhang Mengying

IEEE NTU Student Branch (Singapore)

mzhang4@e.ntu.edu.sg

Investigation of Magnetic Fluid and Optical Fiber-Based Magnetic Field Sensor 1st
Hon-Ming Yip

City University of Hong Kong (Hong Kong)

hmyip5-c@mycityu.edu.hk

An Automated Platform for Long-Term Monitoring of Parallel Microfluidic Operations 2nd
Chen Liang

National University of Singapore (Singapore)

chenliang.dev+ieee.studentpapercontest@gmail.com

Scalable Visual Scene Understanding Using Saliency-Guided Object Localization 3rd

1. Larry K. Wilson Award

Winner: Award Plaque & 3 years complimentary IEEE Membership
Mr. Karthik Siddavaram
Hyderabad Section
Special Mention: 
Ms. Alka Isac
College of Engineering Trivandrum, Kerala Section

2. Website Contest

1st Place: USD500 & Certificate
Federal Institute of Science And Technology (Kerala Section)
2nd Place: USD350 & Certificate
Jeppiaar Engineering College (Madras Section)
3rd Place: USD200 & Certificate
Thadomal Shahani Engineering College (Bombay Section)

3. Outstanding Student Branch Award

1st Place (Outstanding Student Branch Award): USD250 & Certificate
IEEE National Institute of Technology Karnataka, NITK (Bangalore Section)
2nd Place: Certificate
IEEE College of Engineering Trivandrum (Kerala Section)

4. Paper Contest

PG Paper Contest
1st Place: USD350 & Certificate:
Mohammad Esmaeili Malekabadi (Nanyang Technological University) – Singapore “Considering soft constraints during redundant tasks in designing an Exoskeleton
2nd Place: USD300 & Certificate:
Navjot Khaira, Tejinder Singh (Lovely Professional University) – Delhi Section “A Novel High Isolation Single-Pole Four-Throw RF MEMS Switch for X-band Applications
3rd Place: USD200 & Certificate:
Li, Xuran Ivan, Ren Shuyun and Wu Yang (Hong Kong Polytechnic University) – Hong Kong Section “Multimarket Analysis of GENCO’s Operations Considering Emission Trading and Renewable Energy Support Scheme
UG Paper Contest
1st Place: USD300 & Certificate:
Lin Junwei, Lam Cheng Yen, and Wang Hanjie (National University of Singapore, NUS) – Singapore Section “The Development of Wireless Cuff-less Blood Pressure Sensor for Chronic Disease Management
2nd Place: USD200 & Certificate:
Kam Yuen Cheng (Hong Kong Polytechnic University) – Hong Kong Section “Contactless Finger Knuckle Identification using Smartphones
3rd Place: USD150 & Certificate:
B V Ajithesh Gupta, Tatikonda Udya Dutt, A Hitin Sushruth (Amrita Vishwa Vidyapeetham, Amritapuri Campus) – Kerala Section “Prosthetic Arm Control for Quadriplegics and Arm Amputees

5. Outstanding Branch Counselor Award

Will be updated soon.

1. Larry K. Wilson Award

Akshay Menon  Winner: Award Plaque & 3 years complimentary IEEE Membership

Akshay M

KMCT College of Engineering, Kerala Section

 

 

2. Website Contest

1st Place: USD500 & Certificate
Amity School of Engineering and Technology (Delhi Section)
2nd Place: USD350 & Certificate
G.H Raisono College of Engineering (Bombay Section)
3rd Place: USD200 & Certificate
Amrita School of Engineering, Coimbatore (Madras Section)

3. Outstanding Student Branch Award

1st Place (Outstanding Student Branch Award): USD250 & Certificate
St.Xaviers Catholic College of Engineering (Madras Section)
2nd Place: Certificate
Jeppiaar Engineering College (Madras Section)
3rd Place: Certificate
Gokaraju RangaRaju Institute of Engineering & Technology (Hyderabad Section)

4. Paper Contest

PG Paper Contest
1st Place: USD350 & Certificate:
Kah How Koh (National University of Singapore), Singapore Section “A Low Voltage Driven 2-D MEMS Scanning Mirror using Hybrid Actuation Mechanisms
2nd Place: USD300 & Certificate:
Taiebeh Tahmasebi (National University of Singapore), Singapore Section “CoxFe80-xB20 Saturation Magnetization Effect on observation of IMPROVED Magnetoresistance in Co/Pd Multilayers with Perpendicular Magnetic Anisotropy
3rd Place: USD200 & Certificate:
Tianxiang Bai (City University of Hong Kong), Hong Kong Section “Robust and Fast Visual Tracking Using Constrained Sparse Coding and Dictionary Learning
UG Paper Contest
1st Place: USD300 & Certificate:
Darrick K. F. Chan (National University of Singapore), Singapore Section “Nanostructure Array Fabrication with Double Layer Nanosphere Lithography by Sonication and Mechanical Shock
2nd Place: USD200 & Certificate:
Reynhard Josian Sembiring, Ahmad Shaugi, Adityo Abdi Nugroho (University of Indonesia), Indonesia Section “Design and Implementation of Motorcycle Security System Based on RFID
3rd Place: USD150 & Certificate:
Anand B, Freddy Simon, Antony Venus A J (Jeppiaar Engineering College), Madras Section “A Significant Scheme On Small Renewable Hybrid Stand-Alone Power Generation System

5. Outstanding Branch Counselor Award

Mehul Raval
Dhirubhai Ambani Institute of Information and Communication Technology, Gandhinagar, Gujarat Section

Prerna Gaur
Netaji Subhas Institute of Technology, Delhi Section

Nirmal Nair
The University of Auckland, New Zealand North Seciton

1. Larry K. Wilson Award

imran  Winner: Award Plaque & 3 years complimentary IEEE Membership

  Imran Ali
Jamia Millia Islamia, Delhi Section

 

 

 

2. Website Contest

1st Place: USD500 & Certificate
College of Engineering Trivandrum, Kerala Section
(www.ieeesbcet.org)

2nd Place: USD350 & Certificate
IEEE Student Branch Manipal, Bangalore Section
(www.ieee-manipal.org)

3rd Place: USD200 & Certificate
IEEE Jamia Millia Islamia, Delhi Section
(www.ieeejmi.com)

3. Outstanding Student Branch Award

1st Place (Outstanding Student Branch Award): USD250 & Certificate
The University of Auckland (NZ North Section)

2nd Place: Certificate
Macquarie University (New South Wales Section)

3rd Place: Certificate
Thangal Kunju Musaliyar College of Eng, Kolam (Kerala Section)

4. Paper Contest

PG Paper Contest

1st Place: USD350 & Certificate
Wang Huai (City University of Hong Kong) “Novel Concepts of High Voltage DC-DC Power Conversions for Energy Savings in Modern Public Transport”

2nd Place: USD300 & Certificate
Kan Wu (Nanyang Technological University) “Reduction of Phase Noise and Timing Jitter of Mode-locked Lasers with External Graphene Layers”

3rd Place: USD200 & Certificate
Amar Kumar Nandan and Ritesh Kumar Kalle (International Institute of Information Technology, Bangalore) “VP8 Video: Performance Evaluation, Modeling and Frame Size Prediction”

UG Paper Contest

1st Place: USD300 & Certificate
Shankar Narayan Mohan (National University of Singapore) “High Performance Flexible Active Power Control of Three-Phase Generalized Micro-grid connected Inverters”

2nd Place: USD200 & Certificate
Ramesh N Nair, Sai Manoj P, and Mithun Mohan (Amirta Vishwa Vidyapeetham) “Gesture Based Wheelchair Control for the Physically Challenged”

3rd Place: USD150 & Certificate
Amarjot Singh, Srikrishna Karanam, and Devinder Kumar (National Institute of Technology, Warangal) “Constructive Learning for Human-Robot Interaction”

5. Outstanding Branhc Counselor Award

Kaleem Fatima
Muffakham Jah College of Engineering & Technology Hyderabad Section

1. Larry K. Wilson Award

arjun  Winner: Award Plaque & 3 years complimentary IEEE Membership

  Arjun R Pillai
College of Engineering Chengannur, Kerala Section

Special Mention and Certificate goes to:
Balakrishnan V K
Vidya Academy of Science and Technology, Kerala Section

2. Website Contest 

1st: Dhirubhai Ambani Institute of Information and Communication Technology(Gujarat Section)
2nd: Arunai Engineering College (Madras Section)
3rd: Thadomal Shahani Engineering College (Bombay Section)

Exemplary Student Branch Award

1st (Outstanding Student Branch Award):
V.E.S. Institute of Technology (Bombay Section)
2nd: Jamia Millia Islamia (Delhi Section)
3rd: The University of Auckland (New Zealand North Section)

Paper Contests

PG Paper Contest

1st: Maoqing Xin (National University of Singapore)
2nd: Biqun Wu (City University of Hong Kong)
3rd: Ashish Phophalia (Dhirubhai Ambani Institute of Information and Communication Technology)

UG Paper Contest

1st: Wee-Ling Ong (National University of Singapore)
2nd: Tony KS Cheung (The Hong Kong University of Science and Technology)
3rd: Aditya R. Kaskhedikar and  Paritosh D. Peshwe (G.H. Raisoni College of Engineering)

Outstanding Branch Counselor Award

Nirbhay Chaubey (Institute of Science and Technology for Advanced Studies and Research, Gujarat Section)
Pathipati Srihari (Dadi Institute of Engineering and Technology, Hyderabad Section)

Larry K. Wilson Award

Ravender Lal

National University Of Computer and Emerging Sciences, Karachi, Pakistan

Website Contest

First Position: University of Western Australia, Australia(www.uwaieee.org)
Second Position: Jamia Millia Islamia, New Delhi, India(www.ieeejmi.com)
Third Position: Fr. ConceicaoRodrigues College of Engineering, Bombay, India

Outstanding Student Branch Award

No Student Branch received this award.

Paper Contest

PG Paper Contest

First Position: H. Y. Tung, K. L. Lam and L. T. Lee, City Univ Of HK, Hong Kong
Second Position:Wu Yu Ming, National University of Singapore, Singapore
Third Position:Li Hu, National University of Singapore, Singapore

UG Paper Contest

First Position:Ho Bing Kun, National University of Singapore, Singapore
Second Position: Yuan Fang, Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong
Third Position(Shared):
a. Chen Hua, Chinese University of HK, Hong Kong
b. Daniel Tan Yu Bin, National University of Singapore, Singapore

Section Student Congress

Islamabad Section(28th-30thMay)

Branch Counselor’s Congress

Bangalore Section(3rd-4th July)

Larry K. Wilson Award

Nitin Shah (MES College of Engineering, Kerala section)
Timothy Wong (University of Western Australia Student Branch) – Special Consideration

Website Contest

First Position: University of Western Australia, Australia(www.uwaieee.org)
Second Position: International Institute of information Technology, Bangalore India(www.ieee.org/iiitb)
Third Position:Thadomal Sahani Engineering College, Bombay, India(www.ieeetsce.org)
Consolation Prize:Rajagiri School of Engineering & Technology, Kerala, India(www.ieeeraset.org)

Outstanding Student Branch Award

1st Prize: University of Western Australia Student Branch(Award)
2nd Prize: National Institute of Technology Warangal Student Branch(Certificate)
3rd Prize: University of Auckland Student Branch(Certificate)

Paper Contest

PG Paper Contest

First Position: Leung Chiu, HK
Second Position: Zhang Yaqiong, Singapore
Third Position(Shared):
a. She Hao Yuan, Singapore
b. Mable P Fok, Hong Kong

UG Paper Contest

First Position(Shared):
a. Abhishek Singh, Padmini Jaikumar, India
b. Li Bingui Joel, Singapore
Second Position: Charlie S. ZHU, Hong Kong
Third Position: Koh Jason H.Z, Singapore

Section Student Congress

Hyderabad Section (9th-10thAugust)
Lahore Section (15th-16thAugust)
Kerala Section (30th-31stAugust)

Branch Counselor’s Congress

Kerala Section(17th May)

Paper Contest

PG Paper Contest

First Position: Ye Zhen, Singapore
Second Position: Leung Chiu, Hong Kong
Third Position: Yau Hee Kho, New Zealand

UG Paper Contest

First Position: Ayush Bhandari, India
Second Position(Shared):
a. Loke Wel Ting, Singapore
b. Wong Tze Siang Ashton, Singapore
Third Position: Fazrul Mohd Farouk, Malaysia